2014-003 - První Český Biomilíř v Moravské Třebové

Vytisknout

 

Technické služby Moravská Třebová s.r.o. se podílejí na tvorbě školního autorského projektu vytápění kompostem. Který je umístěn u skleníku technických služeb, jehož část by měl přes topnou sezonu experimentálně vytápět.

foto01

Jedná se o kompost složený z určitého poměru surovin, který by měl produkovat teplotu okolo 50c po dobu jednoho roku. Uvnitř jsou zabudovány výměníky, které přenáší teplo do prostoru skleníku. Po skončení produkování vhodné teploty k vytápění, bude již Biomilíř přeměněn v plnohodnotný kompost, což zvyšuje jeho ekologickou efektivitu.

*Výměník v Biomilíři
*Výměník v Biomilíři

Realizace kompostu proběhla na přelomu měsíce říjen a listopad. Samotná zakládka trvala 3 dny, ale přípravné práce probíhaly již několik měsíců dopředu. Biomilíř má totiž průměr 7m a na výšku měří necelé 3m. Množství použitého materiálu bylo cca 80m3. Práci nám pomohla usnadnit těžká technika.

Míchání surovin pro Biomilíř: kompostárna v Moravské Třebové.
* Míchání surovin pro Biomilíř: kompostárna v Moravské Třebové.

Nyní probíhají dokončovací práce na zateplení skleníku a umístění otopných rozvodů. Součástí bude i pokusné pěstování zeleniny v experimentálním provozu.

Výhodou zůstává, že všechen materiál, který vložíme do procesu, dostaneme zpět v podobě kvalitního kompostu. A přitom můžeme tento proces využít k vytápění a šetřit tak náklady. Kompost je také nezbytný pro obnovu úrodnosti našich půd a kvalitní výživu rostlin.


Biomilíř bude také sloužit jako podklad pro Absolventskou práci. Autor projektu: Student VOŠ Bystřice nad Pernštejnem Jakub Stejskal


clanekclanekclanek

Copyright 2011 Aktuálně:. Vytvořil Tomáš Alexandr
Joomla Templates by Wordpress themes free